Dlaczego mam odczucie zimna i dreszcze?

Witam. Od około tygodnia mam straszne uczucie zimna ,lodowate dłonie i stopy ,do tego stopnia że chodzę przy 20 stopniach w bluzie i kurtce . Do tego pojawiają się dreszcze. Wczensiej raczej był mi gorąco niż zimno . Miałam robione tydzień temu badania krwi z których wyszło że mam niedobór hemoglobiny,krwinek czerwonych i hematokryt za niski -dostalam tardyferon i biorę około tygodnia. Miesiąc temu po raz drugi przeszłam covid . TSH w normie przy ostatnich badaniach krwi miesiąc temu ,glukoza ,parametry wątroby ,trzustki ,crp i on również w normie . Do tego zauważyłam że mam niski puls 50 kiedy siedzę. Czy to straszne uczucie zimna może wynikać z anemii ? Moja temperatura waha się między 36.4-36.5 nawet kiedy siedzę pod kołdrą .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy dotyczące swojego stanu zdrowia. Prawidłowo, że wykonała już Pani pewne kroki w postaci badań diagnostycznych. Na ich podstawie można stwierdzić, że wystąpiła niedokrwistość wraz z niedoborem erytrocytów oraz hematokrytu. Anemia występuje dość często u młodych kobiet, głównie ze względu na menstruację. Leczenie, które Pani otrzymała powinno być wystarczające, jednakże niedobry żelaza można by dodatkowo uzupełnić właściwą dietą, bogatą w czerwone mięso oraz warzywa zielone i sok z buraków.

Uczucie odczuwania zimna często może towarzyszyć chorobom tarczycy. W celu uzupełnienia diagnostyki, można by w pewnej przyszłości powtórzyć badania hormonów wraz z oznaczeniem przeciwciał przeciwtarczycowych.

Niski puls mógłby wynikać z małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, zaburzeń hormonalnych, senności, zmęczenia oraz osłabienia organizmu.

W razie braku większej poprawy zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista może podjąć decyzję o dalszej diagnostyce, aby sprawdzić dokładnie źródło Pani dolegliwości.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jest-ci-ciagle-zimno-poznaj-10-mozliwych-przyczyn-tej-dolegliwosci

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-ci-zimno-i-sie-trzesiesz-sprawdz-dlaczego

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.