Jak długo będą trwać te skutki uboczne?

W związku ze z sunię ciemno się prezerwatywy w dniu owulacji, następnego dnia zażyłam tabletkę EllaOne. Producent w ulotce wskazał możliwe skutki uboczne, w tym nudności, nie wskazał jednak jak długo po tabletce, te niepożądane odczucia mogą następować. Ginekolog wypisując receptę uprzedził mnie o możliwości wystąpienia nudności i wymiotów w dniu zażycia tabletki, w tamtym dniu czułam się jednak dobrze. Pierwsze nudności zaczęłam odczuwać w czwartym i piątym dniu po zażyciu tabletki, a następnie bardzo nasilone w ósmym oraz aktualnie w dziewiątym. Wydaje mi się, że to zbyt wcześnie na ewentualne objawy ciąży, ale czy faktycznie mogę tak długo odczuwać skutki uboczne tabletki po? Jeśli tak, to jak długo jeszcze możliwe jest odczuwanie nudności?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletka awaryjna, tak jak i wszystkie inne leki wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. To jak długo będą one występowały jest kwestią indywidualną. Tak samo jak to, jakie dolegliwości się pojawią. Każda kobieta może bowiem odczuwać różne dolegliwości w różnym czasie.

Skoro zażyła Pani tabletkę ellaOne to ryzyko ciąży jest bardzo małe. Najprawdopodobniej więc odczuwanie nudności związane jest z przyjętą tabletką. Nudności znajdują się bowiem na liście ewentualnych skutków ubocznych z adnotacją, iż występują one często.

Ponadto przyjęcie tabletki awaryjnej związane jest z ryzykiem wystąpienia zaburzeń miesiączkowania, które mogą utrzymywać się nawet dwa cykle miesiączkowe. Jeśli jednak mdłości nie znikną proszę wykonać test ciążowy.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-zastosowania-ellaone, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-skutki-uboczne-ma-ellaone, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-przyjeciu-tabletki-ellaone-skutki-uboczne-moga-wystepowac-dopiero-w-kolejnym-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.