Czy to krwawienie to efekt uboczny?

Witam Uprawiałam seks z chłopakiem, a kiedy on doszedł to wyciągnął członek, ale bez prezerwatywy. Ona została w mojej pochwie, a po wyciągnięciu jej sperma była w środku, reszta rozlala się po moich nogach. Po 4 godzinach wzięłam tabletkę escapelle. To był stosunek 2 dni przed planowaną miesiączką w dzień niepłodny. Po wzieciu tabletki awaryjnej na następny dzień dostałam krwawienia, ale nie wiem czy to efekt uboczny czy miesiączka. Chciałabym się również dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie po zażyciu pigułki antykoncepcji awaryjnej może być zarówno menstruacją, jak i jednym z najczęstszych działań niepożądanych tabletki „po” wymienianych przez producenta. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-zazyciu-tabletki-awaryjnej.

Oczywiście nie świadczy to o braku skuteczności działania pigułki – potężna dawka hormonów steroidowych zawartych w tym preparacie niestety niesie za sobą szereg możliwych powikłań, takich jak brak menstruacji czy złe samopoczucie, tkliwość piersi, nudności itd.. Więcej możliwych skutków ubocznych zostało opisanych w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji postkoitalnej, to jest ona bardzo wysoka, pod warunkiem zażycia pigułki w stosownym czasie – czyli w przypadku Escapelle maksymalnie 72h po stosunku. Szacuje się, że w przypadku gdy tabletka zostanie zażyta w ciągu 24h, to jej skuteczność sięga rzędu 98%. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

W Pani sytuacji natomiast zapłodnienie raczej jest wykluczone z powodu momentu stosunku, gdyż Escapelle hamuje owulacje, która u Pani miała miejsce prawdopodobnie wiele dni wcześniej. Z tego też powodu może Pani spokojnie oczekiwać menstruacji w kolejnym cyklu, a dla pewności – jeśli czuje Pani taką potrzebę – po około 14 dniach można wykonać test ciążowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.