Jak długo plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety?

Witam! 7.02 zapomniałam wziąć pierwszej tabletki z blistra. Wzięłam dwie następnego dnia. Ostatni raz współżyłam z chłopakiem podczas przerwy 1 lutego. Dodam, że stosunek był przerwany, czyli nie było wytrysku we mnie. Kiedy może nastąpić owulacja i czy to możliwe, że plemniki mogły tyle przetrwać i w związku z tym, czy istnieje ryzyko ciąży?

Witam serdecznie!
Nie ma jednoznacznych danych na temat dnia uwalniania jajeczka zdolnego do zapłodnienia. Wiadomo jednak, iż najczęstszą przyczyną zajścia w ciążę w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, jest nie rozpoczęcie nowego opakowania w wyznaczonym do tego dniu. W opisanej przez Panią sytuacji ryzyko ciąży jest jednak znikome. Do stosunku doszło bowiem na samym początku przerwy, a zatem ryzyko, iż plemniki mogły przeżyć do dnia ewentualnej owulacji jest znikome. Proszę pamiętać, iż plemniki w idealnych warunkach przeżywają maksymalnie 6-7 dni, a owulacja występuje po co najmniej 8 dniach nie przyjmowania tabletek.
Pozdrawiam