Jak leczyć boreliozę?

Moja żona, lat 58, wielokrotnie była pogryziona przez kleszcze. Zrobiła wyniki, które wykazały: przeciwciała IGM - 68,16; przeciwciała IGG - 3,78. Objawy (z wykazów znalezionych w internecie): - okresowe poty, fale gorąca z nieznanych powodów, - zmęczenie, ociężałość, słaba wytrzymałość, - wypadanie włosów, - podrażniony pęcherz moczowy, - krótki oddech, - skoki pulsu, - bóle stawów kolanowych i łokciowych, - bóle karku i szyi, trzeszczenie szyi, - podczas silnego bólu głowy występuje paraliż twarzy i dłoni, - rozmyte widzenie, wrażliwość na światło, - nadwrażliwość na dźwięki, - choroba lokomocyjna, zawroty głowy, utrata równowagi, - kłopoty ze snem, - swędzenie skóry, szczególnie pleców. Zawroty głowy i paraliże traktowane były przez lekarzy jako migrena i choroba błędnika i na tę chorobę żona brała lekarstwa, wapno i magnez. Dopiero podczas ogólnej diagnostyki zalecono badania w kierunku boreliozy i wyniki okazały się jak wyżej. Dziękuję z góry za poradę.

Serdecznie pozdrawiam.

Pytanie zadane 18-03-2010r. o 13:26
lek. Łukasz Dubielecki porady udziela lek. Łukasz Dubielecki

lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Porada eksperta

Dobry wieczór Panu

Na całym świecie eksperci toczą spór o to, jak należy leczyć boreliozę. Jeden obóz opowiada się za leczeniem krótkim (rozumiem, że w przypadku Pana żony ten schemat nie przyniósł poprawy), natomiast drugi mówi o leczeniu długim wielomiesięcznym nawet do pół roku, wieloma antybiotykami na raz. Za tego typu terapią przemawia fakt, że borelioza ma formy przetrwalne tzn. cysty, które potrafią nawet po kilku miesiącach aktywować się i wywołać nawrót choroby.

Aby zabić cysty, nie wystarczy standardowy zestaw antybiotyków. By je zniszczyć należy podawać metronidazol i tymidazol przez długi okres czasu w połączeniu z antybiotykiem makrolidowym lub tertracykliną. Dopiero takie połączenie daje trwały efekt według wytycznych leczenia boreliozy ILADS. Jednak, tak jak pisałem wcześniej, część lekarzy uważa, że boreliozę należy leczyć krótko i mniej agresywnie. Do Pana należy wybór terapii i znalezienie lekarza, który przeprowadzi wybrany przez Pana schemat.

Artykuły na ten temat:
Dyskusje na ten temat na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~mody88
~mody88

Witam,
Odwiedzilem dzis uroczy oddzial zakazny w w celu skonsultowania moich wynikow. ku mojej uciesze chca mnie zamknac w szpitalu na 21 dni co dla mnie jest dramatem biorac pod uwage moj tryb zycia.chcialem sie zapytac czy przy takich wynikach jakie mam jest koniecznosc takiego pobytu(przynajmniej czy tak dlugiego). zaznaczam od razu ze borelioze zdiagnozowano u nie juz 4 lata temu szybko po ukaszeniu, przebylem antybiotykoterapie ktora trwala chyba 2 miesiace ale leczylem sie w domu a nie w szpitalu.po tym czasie postanowilem zrobic badania WB. oto ich wyniki:
IgG euroline WB, p39, BmpA(p39): wynik dodatni- intensywnosc: 82
IgM euroline WB, p25, OspC9(p25): wynik slabo dodatni-intensywnosc: 19
Reszta: 0

P.S. Nie czuje zadnych dolegliwosci, generalnie zdrowy ze mnie czlowiek.

Z niecierpliwosci czekam na odpowiedz!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jak leczyć boreliozę oraz bóle stawów i mięśni?

Żona jest po 30 dniach kuracji antybiotykowej. Również wcześniej (2 miesiące) przez...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Jak leczyć boreliozę i jakie badanie wykonać?

Witam! Mój mąż został ukąszony przez coś ponad 6/7 tygodni temu. Nie zwracał na to uwagi,...

lek. Magdalena Szymańska Porady udziela lek. Magdalena Szymańska lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
Co powinnam zrobić w związku z wynikami badań?

Wykryto u mnie boreliozę. Miałam zrobione dwa testy. Lekarz pierwszego kontaktu odesłał je...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Ugryzł mnie kleszcz. Czy dobrze jestem leczony?

Mam 24 lata, 70 kg wagi, 174 cm wzrostu. Na początku października spuchł mi duży palec u nogi,...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Leczenie boreliozy a masa ciała

Witam. Około tydzień temu pojawił się u mnie na styku pachy i pleców rumień, który...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Czy maść pomoże po ukąszeniu przez kleszcza?

Urwałam chyba połowę kleszcza... Poszłam z tym do lekarza, a On mi wypisał maść (Triderm) czy...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Czy borelioza może być całkowicie uleczalna?

Jakie są szanse na całkowity powrót do zdrowia po boreliozie? Czy tę chorobę można w...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij