Jak mogę przesunąć to krwawienie?

Witam. Jestem po pierwszym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Teraz mam 3 dzień krwawienia z odstawienia (dostałam przy 3 tabletce placebo). Następne krwawienie z odstawienia przypada na dni, w których wolałabym go nie mieć :) Chciałam zapytać czy żeby je przesunąć to mogę teraz jednorazowo brać tabletki w następujący sposób: zacząć nowy blister i od razu po 21 tabletkach wziąć 7 tabletek z kolejnego blistra (łącznie 28 tabletek z hormonami pod rząd), potem 7 placebo, potem 14 z hormonami, które zostanie z następnego blistra i po nich znowu wziąć 7 placebo? A później wrócić już do schematu 21 7. Czy mogę zrobić taką jednorazową zmianę? Czy te dwa krwawienia z odstawienia mogą być przez to bardziej obfite bądź dłuższe? I czy w jakikolwiek sposób wpłynęło by to na zachowanie antykoncepcji, czy zostałaby zachowana? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli chce Pani przesunąć dzień krwawienia podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, to można całkowicie pominąć siedmiodniową przerwę i bezpośrednio po zakończeniu jednego opakowania tabletek antykoncepcyjnych rozpocząć kolejne. Wówczas krwawienie powinno nastąpić dopiero po zakończeniu drugiego opakowania tabletek, w momencie nastąpienia siedmiodniowej przerwy.

Takie zachowanie jest uznawane za bezpieczne, choć lepiej nie korzystać z opcji pomijania siedmiodniowej przerwy zbyt często.

Może też Pani przyjąć więcej tabletek w tym cyklu i w dowolnym momencie zrobić siedmiodniową przerwę, jednak lepiej nie skracać kolejnego cyklu do 14 tabletek. Takie postępowanie mogłoby obniżyć skuteczność antykoncepcji.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/regulacja-okresu-tabletkami-hormonalnymi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przesuniecie-terminu-miesiaczki-poprzez-wydluzenie-cyklu-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/metody-na-przyspieszenie-okresu-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.