Jak ocenić wynik gastroskopii u 39-latki?

Witam, bardzo proszę o wyjaśnienie opisu gastroskopii. Przełyk bez zmian . Linia Z jest położona na granicy fałdów żołądkowych. Wpust w oglądzie na wprost oraz w inwersji połączenie przełykowo-żołądkowe jest szczelne. Okolica podwpustowa bez zmian. Ściany żołądka podatne na rozdymanie. Jeziorko żołądkowe miernie obfite, przezierne. Sklepienie i proksymalna połowa trzonu wyglądają prawidłowo.W dystalnej połowie trzonu i w antrum obecny drobnoplamisty rumień ostro kontrastujący z bledszym otoczeniem.Odźwiernik zaczerwieniony, obrzęknięty i hipotoniczny - pozostaje rozwarty .Opuszka i część zstępująca dwunastnicy endoskopowo bez zmian. Z czterech miejsc w antrum pobrano materiał na CLO test: SILNIE DODATNI. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie gastroskopii. To najlepsza metoda diagnostyki w kierunku wielu chorób i zaburzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie to pozwala na wczesne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Analizując przedstawiony wynik badania, prawdopodobnie nie powinno się stwierdzić u Pani większych nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym. Jednakże na podstawie wystąpienia zaczerwienienia odźwiernika, można by podejrzewać pewien stan zapalny błony śluzowej żołądka. Dodatkowo w teście CLO potwierdzono zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta może być odpowiedzialna za stany zapalne w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz za rozwój wrzodów żołądka.

Bardzo ważne są przy tym towarzyszące Pani objawy, jak bóle w nadbrzuszy, nadkwasota, wzdęcia, czy uczucie przelewanie się w brzuchu.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po równoczesnej analizie pobranych w trakcie gastroskopii wycinków, oceni całościowo obraz badania. Prawdopodobnie, będzie konieczność wprowadzenia antybiotykoterapii, w celu eradykacji bytującej bakterii.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odzwiernik-zaczerwieniony-obrzekniety-oraz-opuszka-i-poczatkowy-odcinek-czesci-zstepujacej-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.