Jak uzyskać diagnozę stanu psychicznego?

Jak uzyskać diagnozę stanu psychicznego? Czy należy udać się na wizytę u psychologa czy psychiatry? Chciałabym uzyskać diagnozę, ponieważ bliscy sugerują mi chorobę. Chłopak zerwał ze mną z powodu nadmiernych reakcji emocjonalnych i wahań nastroju. Od tego czasu nie mogę się pozbierać i czuję, że coś ze mną jest nie tak. Mam obsesję na tym punkcie. Podejrzewam u siebie borderline lub chorobę afektywną dwubiegunową. Zawsze myślałam, że po prostu taka jestem, że to charakter, aż do teraz.

Dzień dobry.
Taką opinię wydaje wyłącznie specjalista po dokładnym zbadaniu.
Polecam Pani udanie się do lekarza psychiatry.
Życzę odwagi i powodzenia,
Dariusz Pysz-Waberski

Diagnozuje i ustala rozpoznania lekarz psychiatra, często korzystając z badań również psychologa. Zazwyczaj nie dostaje się zaświadczenia o zdrowiu psychicznym w ogóle, lecz w zaświadczeniu takim są stwierdzenia typu: w trakcie badania nie występują objawy psychopatologiczne lub nie stwierdzono w czasie badania objawów psychotycznych lub skarg natury psychiatrycznej nie zgłasza, zachowaniem zaburzeń psychotycznych nie zdradza lub brak dokumentacji świadczącej o leczeniu psychiatrycznym w tutejszej poradni itd. Zazwyczaj psychiatra nie bierze na siebie odpowiedzialności i nie wypowiada się co do wcześniejszego stanu zdrowia psychicznego sprzed laty; może natomiast wpisać "wg oświadczenia dotychczas z pomocy psychiatry nie korzystał".
Pozdrawiam, Jarosław Lenartowicz
http://seksuolog-psychiatra.warszawa.pl/