Jakie badania powinnam wcześniej wykonać?

Mam 40l, leczę niedoczynność tarczycy (e****). Chciałabym, aby lekarz dobrał mi najlepsze tabletki antykoncepcyjne. Jakie badania mogę wykonać sama przed pierwszą wizytą bez skierowania, które byłyby pomocne w dobraniu tych tabletek? abii

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Wśród badań, które powinno się wykonać przed doborem tabletki antykoncepcyjnej znajdują się:
- badanie ginekologiczne
- cytologia
- badanie sutków
- ocenia wskaźników wątroby i układu krzepnięcia krwi
- oznaczenie poziomu cholesterolu i tłuszczów we krwi
- kontrola ciśnienia tętniczego
- ewentualnie określenie poziomu hormonów.

Część z tych badań rzeczywiście może wykonać Pani jeszcze przed wizytą u ginekologa. Proszę jednak pamiętać, że to ginekolog powinien zdecydować, które z badań wymienionych powyżej powinny zostać u Pani wykonane. Bardzo często nie ma bowiem potrzeby, by wykonywane były wszystkie te badania.