Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować częsty ból brzucha i wymioty?

Witam! Już drugi raz w przeciągu dwóch tygodni mam problem z bólem brzucha. Nigdy wcześniej nie miałam takiej dolegliwości. W obydwu przypadkach potworny ból w dolnej części brzucha, na całej szerokości, obudził mnie w nocy. Jest to takie uczucie jakby ktoś bił mnie i kroił. Był to raczej fazowy ból, nie stały. Co parę minut był silny atak, który ustępował, by za chwile znów się pojawić. Ból po jakimś czasie promieniował na całej długości i szerokości brzucha, że trudno było mi powiedzieć, gdzie tak naprawdę mnie boli. Po chwili zaczynam wymiotować i tak to trwa przez parę godzin. Chodzę do łazienki co około pół godziny. Całość od początku do zakończenia trwa około 12-16 godzin i wszystko przechodzi. W obydwu przypadkach nic nie jadłam, poza tym co zazwyczaj i co jadła cala rodzina. Dziękuję serdecznie za pomoc

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Objawy są niepokojące i wskazana jest diagnostyka. Doradzam zatem wizytę u lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego zaplanuje badania dodatkowe, a w zależności od ich wyników ew. konsultacje specjalistyczne. Wśród badań dodatkowych konieczne będzie oznaczenie morfologii krwi, stężenia glukozy, elektrolitów, parametrów wydolności nerek i wątroby, wykładników stanu zapalnego w surowicy, badanie ogólne moczu. Ponadto USG jamy brzusznej, prawdopodobnie gastroskopia i kolonoskopia.

Dalsze badania w zależności od informacji uzyskanych w wywiadzie, badaniu fizykalnym i badaniach dodatkowych oraz konsultacjach specjalistycznych. Wymienione przeze mnie badania są istotne w diagnostyce opisanych problemów, jednak być może nie wszystkie okażą się konieczne do zdiagnozowania przyczyny objawów. Konieczne może być za to wykonanie innych, zależnie od wyników prowadzonej diagnostyki.

Pozdrawiam