Limfocytoza w rozmazie białych krwinek

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników mojej 8-letniej córki, wizytę u lekarza mamy dopiero za 2 tygodnie, a trochę się niepokoję. Z góry serdeczni dziękuję. Posiew wymazu z nosa. Badanie mikrobiologiczne: Grzybów drożdżopodobnych - nie wyhodowano. Wyizolowane drobnoustroje stanowią florę fizjologiczną, nie dająca podstaw do wykonania antybiogramu. Organizmy: Lp. Organizm. Wzrost. Ilość. Szczep. 1. STAPHYLOCOCCUS SPECIES - poj. 2. DYFTEROIDY (CORYNEBACTERIUM SPP) - poj. Posiew wymazu z gardła. Badanie mikrobiologiczne: Grzybów drożdżopodobnych - nie wyhodowano. Wyizolowane drobnoustroje stanowią florę fizjologiczną, nie dająca podstaw do wykonania antybiogramu. Organizmy: Lp. Organizm. Wzrost. Ilość. Szczep. 1. STREPTOCOCCUS z gr. VIRIDANS - nieliczne 2. NEISSERIA SPECIES - nieliczne. BAS - bazocyty 0,03, LYM - limfocyty 5,88, MON - monocyty 0,62, NEU% - neutrocyty 33,8, EOS% - eozynocyty 2,6, BAS% - bazocyty 0,3, LYM% - limfocyty 57,3, MON% -monocyty 6,0. Niedojrzałe granulocyty IMG% 0,4. Niedojrzałe granulocyty IMG 0,04. Rozmaz manualny: NEU% - neutrocyty 34, EOS% - eozynocyty 3, BAS% - bazocyty 0, LYM% - limfocyty 57, MON% - monocyty 6, retikulocyty RET % 0,84, retikulocyty RET 0,0397, IRF% frakcja niedojrzałych retik. 2.,6, Ret L %-  ret. o niskiej zaw. RNA 97,4, Ret H %- ret. o wysok. zaw. RNA 0,5, Ret M % - ret. o śred. zaw. RNA 2,1.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wynik posiewu wymazu z gardła i nosa jest prawidłowy, gdyż wyhodowane w obu przypadkach drobnoustroje występują naturalnie w organizmie i u osób z prawidłową odpornością nie są chorobotwórcze. W pozostałych badaniach uwagę zwraca limfocytoza (podwyższony odsetek limfocytów) w rozmazie automatycznym i ręcznym białych krwinek. Wzrost liczby limfocytów występuje bardzo często w związku z infekcjami o tle wirusowym, może także świadczyć o chorobach krwi i szpiku. Konieczna będzie konsultacja córki z lekarzem pediatrą, ponieważ właściwa interpretacja wykonanych badań jest możliwa tylko w oparciu o wywiad dotyczący dolegliwości i badanie lekarskie.