Mam 16 lat - jak schudnąć 12kg w miesiąc?

Witam,

jestem mężczyzną mam 16 lat 175 cm wzrostu ważę 72.8 kg jak mogę schudnąć 12 kg w miesiąc? Wiem, że to nie zdrowe ale zaryzykuje dodam że nie mogę biegać ani jeździć na rowerze jedynie mogę robić jakieś ćwiczenie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Odchudzanie u młodzieży jest przeciwwskazane i wymaga nieco innego podejścia niż u dorosłych.

Nie podejmuj jednak prób odchudzania na własną rękę. Może to niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. W okresie dorastania i dojrzewania Twój organizm potrzebuje mnóstwo składników odżywczych, szczególnie witamin i białka. Jeśli ich nie otrzyma może dojść do zaburzeń wzrostu i rozwoju, a także anemii czy innych schorzeń.

Jeśli martwi Cię Twoja masa ciała, porozmawiaj o tym z rodzicami lub z lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni, czy rozwijasz się prawidłowo. Nadmierna masa ciała w Twoim wieku często wynika z nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia. Częste podjadanie słodkich przekąsek, spędzanie długich godzin przed komputerem i telewizorem skutkuje gromadzeniem się dodatkowych kilogramów. Chcą się ich pozbyć, należy zwiększyć aktywność fizyczną i zdrowo się odżywiać. Prowadząc zdrowy tryb życia masa ciała po pewnym czasie powinna się unormować.

Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida%20dzieci

Zgodnie z jej zaleceniami:
● jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
● wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
● ogranicz spożycie tłuszczu- wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
● jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych
● pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów
● unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.

O wszelkich działaniach informuj rodziców.
To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach, odpowiedziach ekspertów i artykułach, przykłady poniżej:
pytania o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-20-kg-w-pol-roku

artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatkow
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski