Niepokojące objawy w chwilach skupienia

Witam!

Mój problem polega na tym, że w chwilach np. zaczytania, zainteresowania czymkolwiek czy też zamyślenia pojawiają się wrażenia skurczy łydek, mrowienia w okolicy nóg, kłucia nerek, bóle stawów lub delikatne pobolewanie głowy. Wrażenia te zazwyczaj występują osobno, czasami mam wrażenie jakby zapadała mi się świadomość, zaczyna kręcić mi się w głowie, są to takie impulsy. Wystarczy, że się ocknę, tzn. przywrócę do czuwania- przestanę coś czytać czy oglądać, i to ustaje. Jest to od kilku dni dość męczące bo nie mogę się na niczym skupić, tylko myślę żeby ewentualnie nie zemdleć. Czy jest możliwe że sobie coś wmówiłam podświadomie, jakieś lęki czy coś? W przyszłym tygodniu jestem już umówiona na wizytę u psychiatry, ale chciałabym już teraz poznać ewentualne sugestie i rady co do przyczyn.

Dziękuję i pozdrawiam!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie opisu Pani dolegliwości nie da się postawić diagnozy drogą wirtualną. Słusznie, że zdecydowała się Pani na wizytę u lekarza psychiatry. Skurcze i mrowienie w okolicach nóg, bóle głowy, nerek i stawów mogą wskazywać na dolegliwości na tle nerwowym. Objawy mają charakter rozlany, tzn. dotyczą różnych organów, zatem podłoże psychiczne jest jak najbardziej prawdopodobne. Zadziwiający jest fakt, że Pani dolegliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy jest Pani akurat nad czymś silnie skoncentrowana. Być może to nie efekt wmawiania sobie lęków, ale konsekwencja silnych stresów, jakich Pani być może ostatnio doświadczyła? Być może w ten sposób odreagowuje Pani stres? Możliwe, że parastezje (czucie opaczne), czyli wrażenia mrowienia, drżenia, zmiany temperatury skóry, „przebiegania prądów” pod skórą, to nie obraz zaburzeń psychicznych (najczęściej nerwic lękowych i wegetatywnych), ale chorób somatycznych, które wynikają z uszkodzenia układu nerwowego. Z tego też względu wskazane byłoby wykonanie badań neurologicznych i wizyta u neurologa. Zachęcam Panią również do przeczytania artykułów o bólach psychogennych i zaburzeniach somatoformicznych pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/psychalgia http://portal.abczdrowie.pl/zespol-briqueta

Pozdrawiam i życzę powodzenia