Odchudzanie na wegetarianiźmie

Jestem wegetarianka i chce schudna 10 kilo.Mam bowiem problem z ulozenie jadlospisu tak zebym dostarczala organizmowi odpowiednia dawke witamin ,a przedewszystkim zelaza.Mam malo czasu na gotowanie posilkow. Pracuje umyslowo i przeznaczam okolo 2ch godzin dziennie na sport.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zalecam udać sie do dietetyka celem oceny Pani dotychczasowej diety oraz ustalenie zalecen żywieniowych w oparciu o mozliwosci. Pozdrawiam

Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo łatwo jest dostarczać żelazo kiedy je się ryby. Dostarczają wtedy organizmowi odpowiedniej ilości białka zwierzęcego (czyli wszystkich aminokwasów) oraz kwasów omega 3 i 6. Jeśli chodzi o żelazo to polecam także sałatę, brokuły, czerwone buraczki pod każdą postacią. Żelazo zdecydowanie lepiej się wchłania w obecności witaminy C, czyli np. z papryką czy owocami. Można także dodać do diety suplementy z żelazem, ja polecam Falvit.

Sugerowałabym wizytę u dobrego specjalisty, gdyż określone przez Panią cele nie są proste. Dieta wegetariańska jest trudna do dobrego zbilansowania przy normalnej kaloryczności, przy redukcji (kiedy obcinamy ilość spożywanych pokarmów) jeszcze bardziej. Co do korekty poziomu żelaza - tutaj zalecałabym jak najszybciej terapię suplementem diety. Niestety często popełnianym błędem w zakresie dostarczania składników mineralnych jest czytanie tabel przedstawiających skład żywności. Nie uwzględniają one jednak bioprzyswajalności składników, a ta w przypadku żelaza z surowców roślinnych jest dość niska. Jeżeli nie chce Pani stosować suplementów diety to można uwzględnić w codziennym jadłospisie produkty wzbogacane w żelazo - często dodaje się do produktów dla dzieci takich jak płatki zbożowe lub kakao. Przed wizytą u dietetyka dobrze jest także wykonać badania stanu wysycenia organizmu witaminami, szczególnie z grupu B (zwłaszcza B6 i B12) oraz witaminą D, które często są deficytowe w diecie wegetarian, a ich niedobory źle wpływają na funkcjonowanie organizmu. Życzę powodzenia w dążeniu do celu.