Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Dzień dobry,

Oprócz żelaza występującego w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w czerwonym mięsie, ale również w drobiu, rybach czy jajach dietę warto uzupełniać żelazem występującym w produktach pochodzenia roślinnego m.in. w nasionach roślin strączkowych (soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groszek), orzechach i nasionach, a także w liściach szpinaku, szczawiu czy natki pietruszki. Żelazo pochodzenia roślinnego jest w mniejszym stopniu wchłaniane przez organizm niż żelazo pochodzenia zwierzęcego aczkolwiek dodatek witaminy C (m.in. poprzez dodawanie soków z cytrusów lub łączenie produktów bogatych w żelazo z warzywami lub owocami zawierającymi wit.C) zwiększa jego przyswajalność.
Dieta zalecana w przypadku wystąpienia anemii z niedoboru żelaza lub skłonności organizmu do częstych anemii to dieta jak najbardziej urozmaicona, która dostarcza żelazo z różnych źródeł, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych.
W przypadku występującej już anemii niezbędne może być leczenie farmakologiczne konsultowane z lekarzem. Samo rozpoczęcie kuracji dietetycznej może nie być wystarczające. Dieta na pewno będzie pomocna po ustabilizowaniu się poziomu żelaza we krwi, tak by uniknąć wystąpienia anemii z niedoboru żelaza w przyszłości. Anemia również może być związana z niedoborem witaminy B12 czy kwasu foliowego i w takim przypadku nie będzie istotne uzupełnianie żelaza w diecie, ale właśnie tego składnika, którego jest za mało.

Pozdrawiam,
Magdalena Antoniuk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty