Pogrubiony węzeł na szyi a torbiele w piersi. Co dalej zrobić?

1,5 roku temu stwierdzono u mnie pojedyncze torbiele w obu piersiach, największa wielokomorowa w PP wlk 9 x 5 mm. Lekarz stwierdził, że nie ma powodu do niepokoju. Ostatnio jednak zauważyłam powiększony węzeł chłonny w okolicy szyi (wygląda jak przepuklina - pojawia się, a po kilku godzinach wchłania). Wykonałam badania krwi - są w normie. Jednak węzeł nadal czasowo powiększa się. Czy może mieć to związek z torbielami? Mam 37 lat i jestem z grupy podwyższonego ryzyka raka piersi, stąd martwię się. Co powinnam dalej zrobić? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Węzły chłonne szyi powiększają się zwykle odczynowo w trakcie infekcji. Proszę zwrócić się do lekarza internisty, aby Panią zbadał, nawet jeśli w danej chwili nie wyczuwa Pani zgrubienia na szyi. Proszę także odwiedzić stomatologa, ponieważ często węzły chłonne na szyi mogą powiększać się z powodu chorób zębów lub jamy ustnej. Nie wiązałabym tego zgrubienia ze zmianami w piersi. Zazwyczaj, jeżeli w piersiach pojawia się zmiana nowotworowa, najpierw dochodzi do zajęcia najbliższych węzłow chłonnych, czyli okolicy pachy.

Jeżeli jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka raka piersi, powinna Pani co pół roku kontrolować się u ginekologa, z badaniem USG piersi i dołow pachowych włącznie. Właściwie już ok. 35 roku życia w grupie ryzyka powinno się wykonać pierwszą mammografię, ale to zależy także od budowy piersi - jeżeli jest więcej tkanki gruczołowej, najlepsze jest badanie USG.

Pozdrawiam serdecznie