Pominięcie 1 tabletki = konieczne dodatkowe zabezpieczenie?

Witam. Od 8 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Dzisiaj pierwszy raz zapomniałam wziąć tabletki (przyjęłam ją 15 h później) w 20 dniu. W ulotce jest napisane, że: należy przyjmować tabletki o zwykłej porze, pominąć tabletki placebo i przejść do kolejnego blistra; albo: przejść od razu do tabletek placebo, pomijając resztę jasnoróżowych i później zacząć nowy blister. Wiem, że nie jestem teraz chroniona przed ciążą i chciałabym wiedzieć, jak długo muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie. Wiem, że do końca cyklu. Nie wiem tylko, czy do końca tego cyklu, czy następnego. Bo w drugim przypadku (przejście od razu do tabl. placebo) obecny cykl zaraz się skończy. W pierwszym będzie trwał jeszcze 24 dni. Wolałabym przejść od razu do tabletek placebo. Jak długo muszę się dodatkowo zabezpieczać w takim przypadku? Poza tym chciałabym wiedzieć, czy jeżeli współżyłam 2 dni temu, to czy jest możliwość, żeby dzisiejsze pominięcie tabletki mogło doprowadzić do zajścia w ciążę (bo przecież plemniki żyją w organizmie nawet 72 h)? Proszę o pomoc. Pozdrawiam i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie może Pani przejść od razu do tabletek placebo, ponieważ już przyjęła Pani zapomnianą tabletkę (w tej opcji nie przyjmuje się tabletek). Powinna Pani zatem pominąć tabletki placebo i od razu rozpocząć nowy blister. W takiej sytuacji dodatkowe zabezpieczenie nie jest wymagane, a ochrona powinna być pełna przez cały czas. Nie powinna Pani również zajść w ciążę w wyniku wcześniejszego niezabezpieczonego stosunku.