Pominięta 16 tabletka a prawdopodobieństwo ciąży

Tabletki przyjmuję o godzinie 20:00. Pominęłam 16 tabletkę, a 17 tabletkę przyjęłam o normalnej porze (sobota godz. 20:00). Pominiętą tabletkę przyjęłam w niedzielę ok. godz. 14 (wtedy dopiero zorientowałam się o fakcie pominięcia tabletki). Współżyłam zarówno w tygodniu poprzedzającym zażycie tabletki, jak i w sobotę, czyli w dniu po pominiętej tabletce. W sobotę wieczorem pojawiły się lekkie plamienia. W niedziele plamienie się powiększyło, a śluz był gęsty. Po przyjęciu zapomnianej tabletki plamienie ustąpiło, a pojawił się lekki ból w podbrzuszu. Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w powyższym przypadku? Co mogą oznaczać opisane przeze mnie przypadki? Tabletki powinnam brać bez 7 dni przerwy, czy ową przerwę powinnam zrobić? Dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem Elwira

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niespodziewane plamienie spowodowane jest najprawdopodobniej pominięciem tabletki (spadek stężenia hormonów we krwi powoduje krwawienie). Proszę zajrzeć do ulotki swoich tabletek - na pewno znajdzie tam Pani  zalecenia na wypadek pominięcia pigułki. Najprawdopodobniej (ale proszę to sprawdzić) producent leku zaleca w takiej sytuacji (pominięcie tabletki w trzecim tygodniu cyklu) zażywanie tabletek aż do skończenia opakowania, a następnie przejście do nowego opakowania - bez robienia 7-dniowej przerwy między tymi opakowaniami. Przy takim postępowaniu ryzyko ciąży nie powinno być zwiększone.

Pozdrawiam!