Proszę o interpretację wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego

W badaniu pmr i surowicy metodą izoelektroogniskowania stwierdzono występowanie prążków oliglokonalnych IgG w pmr i surowicy, wyłącznie identycznych - bierna dyfuzja IgG z krwi do płynu. Typ IV, wg standardów Charcot Foundation. Profil immunoglobina G 6.81, immunoglebina G w pmr 15.8. MR głowy dwufazowe bez zmian ogniskowych. Autoprzeciwciała jądrowe 1:80 II/III. Autoprzeciwciała - profil tarczycowy: p/peroksydazie tarczycowej \(TPO-Ab) 638,3, p/tyreoglobulinie(TG-Ag)2.5, p/receptorom TSH (TSHr-Ab) 0.38. Autoprzeciwciała profil zakażeń p/Borrelia sp metoda Western-Blot (IgM) - (+) dodatni. Obecna reakcja z antygenami: Flagellini b.afzelii. Ospc b.afzelii Ospc b.burgdorferi. P/Borrelia sp metoda Western-Blot (IgG) (-) ujemny. Morfologia krwi w normie, oprocz WBC 11.0, HGB 11.9, RDW 16.5, #LYM 3.8. Występujące objawy: zaniki równowagi, chwilowe problemy ze wzrokiem, przemijający niedowład nogi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badania przeciwciał przeciwko tarczycy - wskazują najprawdopodobniej na chorobę Hashimoto, w celu uzupełnienia diagnostyki potrzebne jest określenie TSH, fT3 i fT4 oraz konsultacja z endokrynologiem.

Jeżeli chodzi o pozostałe wyniki, są one niejednoznaczne i trudne do interpretacji. Można stwierdzić proces zwiększający przepuszczalność bariery krew-mózg, który skutkuje przepuszczalnością bariery dla przeciwciał. Typ IV wskazuje na proces zapalny ogólnoustrojowy. Co również potwierdzają dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe. Taki stan może być np. w neurosarkoidozie, ale nie ma zmian typowych w rezonansie. Również dla innych schorzeń, np. demielinizacyjnych są charakterystyczne zmiany w rezonansie.

Również wyniki boreliozy nie są jednoznaczne - mogą wskazywać na ostrą fazę boreliozy, ale to by jeszcze nie skutkowało neuroboreliozą - dającą objawy w układzie nerwowym.

Tak jak wspomniałam - wyniki przedstawionych badań oraz wymienione objawy, bez wątpliwości wskazują na jakiś ogólnoustrojowy proces chorobowy, ale trudno tylko na ich podstawie podać ostateczne rozpoznanie. Proponuję konsultację tych wyników z Pani neurologiem, który zlecił badania - na podstawie badania neurologicznego, dokładniejszego wywiadu oraz ewentualnych badań dodatkowych będzie mógł zbliżyć się do ostatecznego rozpoznania i zaproponować dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!