Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i ból

Dzień dobry, w lutym wykonano u mnie gastroskopię, stwierdzono obecność dwóch polipów. Diagnoza - przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Gastrolog stwierdził, że to nic groźnego. Od kilku tygodni czuję piekący ból, dziwne odbijania i tzw. burczenie w brzuchu. Palę papierosy (do 20 dziennie), nieregularnie się odżywiam. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do powstania nowotworu w tak krótkim czasie?

Skoro przewlekłe zapalenie pierwszej linii obrony, to nic takiego, proszę sobie zdać sprawę z zakresu ignorancji oraz faktycznego przekazu w relacji ze specjalistą. Dym papierosowy jest cztery razy bardziej trujący od dymu z rury kamaza, nawet po przejściu przez filtr. Do tego nieregularne odżywianie, które na dłuższa metę, zwłaszcza przy obciążeniu nałogiem, jest w stanie doprowadzić do zachwiania równowagi, a skutki mogą być różnorodne. Do Pani należy decyzja, czy podażą w stronę destrukcji, czy też postanowi zadbać o siebie, by trwać w zdrowiu.

Mgr Piotr SoĹowiej

Czy jedynie groźba nowotworu jest w stanie skłonić Panią do zastanowienia się nad swoim stylem życia? Ma Pani nieprzyjemne dolegliwości i sama potrafi Pani wywnioskować, że negatywne nawyki źle wpływają na przebieg choroby. Naprawdę warto się męczyć? Oczywiście zmiana stylu życia nigdy nie jest łatwa ale z pewnością zmiana diety i rzucenie palenia zmniejszą nasilenie objawów chorobowych. Proponuję wizytę u dietetyka, specjalista na pewno bardzo pomoże Pani wdrożyć pozytywne zmiany w sposobie żywienia. No i również polecam wybrać się do innego lekarza.