Skuteczność antykoncepcji przy pominięciu 1 tabletki

Witam, mam 18 lat, od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Y***. Wczoraj powinnam zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra po 7-dniowej przerwie, ale zapomniałam i wczoraj odbyłam stosunek, ale z prezerwatywą. Minęło już 12 godzin, więc dzisiaj wezmę tabletkę o tej godzine jak zawsze, czy mam może wziąć 2 naraz? Za odpowiedź z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najlepiej byłoby zażyć tę zapomniana pigułkę jak najszybciej, nawet jeśli będzie Pani musiała połknąć dwie pigułki naraz. Jednak niestety istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu przerwy (no chyba, że za każdym razem użyła Pani prezerwatywy) - proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie. Ponadto istnieje konieczność stosowania prezerwatywy przez 7 kolejnych dni po Pani omyłce.

Pozdrawiam!