Stosowanie witaminy B3 na obniżenie LDL

Teraz mam problem.Chciałem zastosować Witaminę B 3 czyli niacynę do obniżenia LDL i podwyższenia HDL. W sprzedaży jest dobry środek ale mimo to ,że jest reklamowany jako B3 to w swym składzie zawiera 50mg nkotynamidu czyli raczej PP. Jestem w kropce. Która frakcja obniża LDL. PP czy B3

Niacyna, to inaczej witamina B3. Jest ona znana również jako czynnik przeciwpelagryczny, stąd nazywa się ją również witaminą PP.

Zgadza się, są badania potwierdzające skuteczność witaminy. "Niacyna blokuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej. Tłuszcze te są potrzebne do wytwarzania lipoproteiny bardzo małej gęstości (VLDL) w wątrobie, która to lipoproteina jest prekursorem lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) - złego cholesterolu. Ponieważ niacyna blokuje rozpad tłuszczów, powoduje to zmniejszenie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, oraz w konsekwencji, zmniejszenie wydzielania przez wątrobę VLDL oraz cholesterolu" - Katzung, Bertram G.: Basic and clinical pharmacology. New York: McGraw-Hill Medical Publishing Division, 2006

Warto jednak pamiętać o tym , iż syntetyczne źródło witaminy jest słabo wchłanialne. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w witaminę PP: mięso, ryby morskie, wątroba, poza tym drożdże, kiełki pszenicy, orzechy ziemne, ziarna słonecznika. Duże jej ilości zawarte są także w niektórych owocach (awokado, śliwki) i w warzywach (ziemniaki, brokuły).

Pozdrawiam!