Zespół Kallmanna a szanse na ciążę

Witam, Niedawno stwierdzono u mnie Zespół Kallmanna, jestem leczona hormonalnie. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tej choroby. Jakie są szanse na zajście w ciążę przy hipoplastycznej macicy i niewydolności jajników. Czy może mi Pani poradzić gdzie mogę szukać pamocy dla osób dotkniętych tym schorzeniem.Czy wskazane jest zrobienie laparoskopii i ponownych badań hormonów ( biorę tabletki hormonalne 5 miesiąc Cyclo-progynove).

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z wiadomości ogólnych mogę powiedzieć iż zespół Kallmanna należy do najczęstszych przyczyn wtórnej niewydolności jajników przebiegających z izolowanym niedoborem hormonu gonadoliberyny GnRH, która wydzielana jest przez podwzgórze.

Zespół Kallmanna jest uwarunkowane genetycznie i związane z nieprawidłowym rozwojem opuszki węchowej w okresie embrionalnym (dodatkowym objawem w chorobie jest zaburzenie węchu). Zespół częściej pojawia się u chłopców (wywołuje wtórną niewydolność jąder) i związany jest z niedorozwojem narządów płciowych zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców.

Współistnieją zaburzenia słuchu oraz wady wrodzone w obrębie układu moczowo-płciowego i kości. Często stwierdza się rozszczep podniebienia.

Jeżeli ma Pani owulację to ma Pani szansę na naturalną ciążę, warto jednak wcześniej wykonać wszelkie badania z tym związane pod okiem doświadczonego ginekologa.