Biały śluz i powiększony jajnik: co może być przyczyną?

Witam. Mam 16 lat i od 3 lat miesiączkę. Przez te 3 lata czasami zdarzało się, że bolał mnie lewy jajnik około owulacji. Jednak bagatelizowałam to i po pewnym czasie rzadziej się to zdarzało. 3 tygodnie temu dostałam skierowanie na USG jamy brzusznej (z powodu nerek) i okazało się, że mam powiększony lewy jajnik oraz płyn w zatoce Douglasa. Od około miesiąca, może półtora miesiąca zauważam bardzo dużą ilość białego śluzu z pochwy. Nie jest to taka ilość, by można powiedzieć, że to normalne. Jajnik od czasu do czasu mnie pobolewa, trochę zakłuje i przestanie. Czy to może być cysta na jajniku? Co z tymi upławami? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Przyczyną powiększenia janika może być  tzw. torbiel czynnościowa. Stan ten mija zwykle samoistnie  w ciągu 1-2 cykli miesiączkowych. Powiększenie jajnika może być również spowodowane innymi chorobami np.  nowotworami złośliwymi. Dlatego należy wykonać usg narządu rodnego. Patologiczna wydzielina z pochwy może być objawem jej stanu zapalnego. Powinna Pani udać się do ginekologa.
Pozdrawiam.