Ból głowy podczas okresu

Dzień dobry, proszę o poradę, bo nie wiem czy mój objaw jest normalny. Podczas miesiączki przez 5 dni bardzo boli mnie głowa czasami do tego stopnia że nie mogę normalnie funkcjonować nie mówiąc o schylaniu się. dlaczego tak jest i czy można temu zaradzić gdyż tabletki przeciwbólowe działają na kilka chwil. Czy może to być związane z czymś innym, niż miesiączka? Może to objaw choroby? Bardzo się martwię. Ból głowy jest strasznie męczący. Czy powinnam zgłosić się do lekarza? Ale czy powinnam iść do ginekologa, czy raczej do lekarza rodzinnego? Proszę o informację co powinnam zrobić, do kogo się zgłosić, co to może być za silny ból głowy podczas okresu. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

W zależności od problemu lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych. Czasami niezbędna jest diagnostyka neuroobrazowa (TK, MRI).
Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. W przypadku częstych, silnych i opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Pani problem rzeczywiście może być ściśle związany z miesiączkowaniem, jednak nie jest to jego jedyna możliwa przyczyna. Najkorzystniej rzeczywiście byłoby skonsultować się z lekarzem. Wspomina Pani o wątpliwościach dotyczących tego, do jakiego specjalisty miałaby się Pani udać.

Na początku najprawdopodobniej najlepiej byłoby udać się do lekarza rodzinnego. Możliwe, że specjalista sam stwierdzi, co stanowi przyczynę Pani dolegliwości, a jeżeli okaże się, że konieczne ku wykryciu podłoża bólów głowy jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, to w takiej sytuacji lekarz rodzinny będzie mógł pokierować Panią do odpowiednich specjalistów.

Zasadniczo bólami głowy zajmują się lekarze neurolodzy. Wizyta u takowych specjalistów rzeczywiście mogłaby dużo wnieść do odnalezienia przyczyny Pani bólów głowy, jednakże może się okazać konieczne odwiedzenie również i innych specjalistów, np. wspominanego przez Panią ginekologa, ale i np. również i laryngologa (wizyta u otolaryngologa mogłaby być korzystna w sytuacji, kiedy np. istniałoby podejrzenie, że podłożem Pani dolegliwości są problemy z zatokami).

Ogólnie bez znajomości przyczyny Pani problemu ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, jakie leczenie byłoby dla Pani odpowiednie. Dopiero po znalezieniu podłoża bólów głowy możliwe stałoby się zdecydowanie o odpowiedniej terapii. Możliwe, że do ustąpienia dolegliwości doszłoby po wdrożeniu u Pani leczenia farmakologicznego specjalistycznymi lekami przeciwbólowymi, a możliwe, że zastosowane byłoby jednak odmienne postępowanie.