Ból serca i dusznośći podczas zdenerwowania - co robić?

Ja mam 18 lat i również boli mnie serce. Gdy się denerwuję bardzo się nasila, do tego dochodzą duszności. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Mam tak od około 2 lat. Gdy się zaczęło stwierdziłam, że nie muszę iść do lekarza, bo po prostu przejdzie i rzeczywiście przez dłuższy czas nie bolało, miałam zatem spokój. Niestety zaczęło się znowu... Jeśli czymś się zdenerwuję zaczyna się uciążliwy ból i duszności, nie mogę normalnie oddychać...

Witam serdecznie,
Opisywane dolegliwości mogą wskazywać np. na nerwoból międzyżebrowy. Objawy bólowe mają wówczas charakter kłujący, nasilający się przy ruchach klatki piersiowej, jak np. głębokie wdechy, kaszel, śmiech oraz zmiana pozycji ciała. Nerwoból pojawia się w obszarze unerwienia przez nerwy międzyżebrowe. Tego typu dolegliwości dość często występują u młodych ludzi, nierzadko w sytuacjach obciążenia stresem. Korzystne efekty mogą wywierać maści lub leki doustne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, preparaty magnezu i witaminy z grupy B.
Każdy przypadek bólu w klatce piersiowej powinien zostać jednak prawidłowo zdiagnozowany przez internistę. Postawienie prawidłowej diagnozy jest możliwe wyłącznie po osobistym badaniu lekarskim. Proponuję, abyś zgłosiła się do lekarza rodzinnego.
Jeśli lekarz rodzinny wykluczy chorobę  serca, warto skorzystać z konsultacji  psychiatry.
Uporczywe, niecharakterystyczne dolegliwości bólowe mogą być objawem zaburzeń nerwicowych lub depresji. Podstawową formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. W depresji najczęściej są potrzebne leki.
Dzięki psychoterapii możesz nauczyć się lepiej walczyć ze stresem, np. stosując techniki relaksacyjne. Najlepiej przećwiczyć je z psychoterapeutą. Obecnie dostępnych jest wiele płyt i książek na ten temat, zawierających odpowiednie instrukcje ćwiczeń relaksacyjnych.

Serdecznie pozdrawiam