Kobieta

Jestem kobietą, 22 lata, brak nadwagi, raczej stresujący tryb życia. Od kilku dni 2-3 odczuwam ból, a właściwie ucisk w lewej części mostka pod piersią. Ból odczuwany jest także między żebrami z lewej strony ciała (tak jakby ktoś położył mi ciężarek między żebra). Ponadto mam duże kłopoty z zasypianiem. W nocy budzę się czasem ze zdrętwiałą ręką (najczęściej lewą) miewam także zawroty głowy (uczucie pływania) i częstoskurcze. Takie objawy występowały już niegdyś, jakieś 4 lata temu. Lekarz rodzinny, po przeprowadzaniu EKG, stwierdził, że podłoże jest nerwicowe. Kilka tygodni wcześniej też miałam podobne objawy, zrobiłam ponownie EKG i lekarz rodzinny stwierdził, że jest OK. Jakie jeszcze badania można zrobić, aby całkowicie wykluczyć choroby serca? Dodam, że moje bóle, złe samopoczucie raczej nie występują w tym samym czasie, co sytuacje stresowe, raczej w okresach, gdy mam mniej zajęć. Proszę o radę.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Izabela Brym 49
Lek. Izabela Brym Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam.

Prawidłowy zapis EKG, podobnie jak brak związku bólu z wysiłkiem czy emocjami, przemawiają raczej za innym, niż sercowe, podłożem bólu. Jeśli ma Pani wątpliwości, może Pani wykonać badanie Echo serca, które pokaże, czy serce kurczy się prawidłowo, czy nie ma wad zastawkowych itp., ale będzie je Pani musiała wykonać prywatnie, gdyż wskazania są zbyt ulotne, aby lekarz rodzinny wydał skierowanie.

Moim zdaniem powinna Pani zbadać kręgosłup szyjno-piersiowy (optymalnie metodą rezonansu magnetycznego) - takie objawy mogą wynikać z dyskopatii.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Kardiologia – Dziedziną kardiologii są choroby serca i układu krążenia. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Serce bije niezmordowanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat.
  • Zawał serca – Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. Do zawału serca może dojść całkiem niespodziewanie nawet u osoby, która dotychczas uważała się za zupełnie zdrową, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające przeważnie kilka lat.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach