Bolące brodawki

Dzień dobry, mam 22 lata, od dłuższego czasu, już jakieś 4 lata, bolą mnie piersi, lecz lewa znacznie mocniej, chodzi o okolice brodawek. Podczas stosunku nie mogę ich pieścić, ponieważ mnie bolą. Bardzo boję się iść do lekarza. Czy to mogą być jakieś zmiany hormonalne?

22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bolesność piersi może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych kobiet są to ewidentne zaburzenia hormonalne (nadmiar lub niedobór), u innych zaburzenia proporcji poszczególnych hormonów. Dolegliwości bólowe mogą być też związane z obecnością zmian (guzków, torbieli) w piersi - w tym wieku zazwyczaj mających charakter łagodny.

Proponuję koniecznie odwiedzić lekarza - najlepiej ginekologa, który przede wszystkim zbada Pani piersi, w razie konieczności wykona także badanie USG oraz zaleci badania hormonalne (poziom estradiolu, progesteronu, LH, FSH, prolaktyny oraz TSH). Już teraz może jednak Pani zadbać o zmianę stylu życia, która pomaga zmniejszać bolesność piersi, tj. dieta z dużą ilością warzyw i owoców, mało tłuszczów zwierzęcych, niepalenie papierosów, ograniczenie picia mocnej kawy i herbaty. Można także stosować olej z wiesiołka (dostępne w aptece bez recepty). Warto przełamać strach przed wizytą u lekarza i zadbać o swoje zdrowie.

Pozdrawiam serdecznie