Bolesność podczas stosunków u młodej kobiety

Mam partnerkę, z którą współżyję od 10 m-cy. Jesteśmy dla siebie pierwszymi partnerami. Partnerka ma problem z bólem podczas seksu. Boli ją już na wejściu do pochwy, ja delikatnie wprowadzam penisa, stopniowo, ona mnie instruuje (polecenia typu "zostań tak", "dalej nie", "teraz głębiej" itp.) trwa to dobrych 5 min i dopiero możliwa jest normalna penetracja, ale nie zawsze. Ginekolog po przebadaniu nie stwierdził żadnego zapalenia, czy pochwicy. Dbamy o gre wst, nawilżenie. Co może być nie tak?

Dzień dobry!

Proszę skonsultować się z psychologiem seksuologiem. Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa, większa ilość informacji i przeprowadzenie badań diagnostycznych.

Pozdrawiam!

Dyspaurenia to trwały bądź nawracający ból narządów płciowych podczas próby lub dokonywanego wprowadzenia członka do pochwy. Dotyczy 17 aktywnych seksualnie kobiet.
Możliwe są:
- głęboka dyspaurenia - wywołana patologią w obrębie miednicy
- vestibulodynia - ból odczuwany w przedsionku pochwy. Najczęstsza forma dyspaurenii w weiku przedmenopauzalnym, dotyczy 12% kobiet. Przyczyną są infekcje, niski próg bólu, zaburzenia hormonalne, czynniki psychogenne ( stres, lęk, depresja, nieśmiałość niska samoocena)
Leczenie polega na stosowaniu miejscowo kremów z estradiolem, cytrynianu wapnia, leków przeciw depresyjnych, akupunktury, diety ubogoszczawiowej, rzadziej zabiegów operacyjnych. Wszystko zależy od diagnozy.
Polecam psychoterapię w przypadku braku przyczyn medycznych.
Pozdrawiam.