Brak efektów odchudzania podczas restrykcyjnej diety

Dlaczego nie chudnę? Od ponad dwóch tygodni jem bardzo mało, zazwyczaj na śniadanie owsianke na wodzie z niewielką ilością suszonych owoców a potem jem tylko jabłka, 2 -3. Pije też kawę. Nie schudłam nic, mam wręcz wrażenie że przytylam. Czy to możliwe zeby przytyć na takmim jedzeniu?

Dzień dobry,

dostarczanie zbyt małej ilości kalorii powoduje zahamowanie metabolizmu - organizm zaczyna chronić siebie przed śmiercią z głodu - każde tego typu drastyczne obniżanie zawarotści kalorii organizm traktuje jako atak.

Raczej nie powinna Pani przytyć, możliwe że nastąpiło zatrzymanie wody w organizmie, stąd takie wrażenie.

Polecam zdrową, zbilnasowaną dietę - 5 posiłków dziennie, które są urozmaicone i przede wszystkim bardzo bogate w warzywa i owoce.

Dodatkowo, aby "naprawić" ten bałagan z metabolizmem (bardzo często tego typu pomysły kończą się tak, że w przyszłości bardzo trudno jest schudnąć) należałoby wprowadzić regularną aktywność fizyczną, zacząć od 3-4 razy w tygodniu po 45 minut np. biegania, płwania, jazdy na rowerze, fitnessu i nie zapominać o tym, by jeść zdrowo i regularnie. To aktywnośc fizyczna i odpowiednia podaż kalorii przyspiesza nasz metabolizm - za czym u osoby z nadwagą idzie utrata masy ciała.

Szanowna Pani,
Tak drastyczna dieta jest niebezpieczna, ponieważ bardzo zmienia metabolizm, a organizm zaczyna "bronić się" przed wygłodzeniem - stąd prawdopodobnie brak efektów.

Chcąc schudnąć polecana jest dobrze zbilansowana dieta, a także dbanie o aktywność fizyczną zamiast takich głodówek.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl