Brak krwawienia przy tabletkach placebo po antybiotykoterapii

Witam serdecznie,  Mam problem związany z wpływem antybiotykoterapii na skuteczność antykoncepcji. Stosuję pigułki Y*** o schemacie 24+4.  Otóż 01.09 ( 16 pigułka aktywna) zaczęłam przyjmować antybiotyk zawierający a***. Stosowałam go 7 dni, tj. skończyłam na 22 różowej pigułce. W czasie kuracji nie uprawiałam seksu, a kolejne 7 dni zabezpieczam się. W niedzielę, 3 dni przed antybiotykiem kochałam się z partnerem bez zabezpieczenia, nie przewidziałam anginy... Czy ten stosunek był bezpieczny?  Dodatkowo antybiotyk skończyłam, wzięłam pozostałe 2 aktywne pigułki i wzięłam placebo, robiąc przerwę. Czy było to rozsądne? Najgorsze jest to, że jestem na 4 placebo, a nie mam krwawienia, które zawsze było właśnie tego dnia.  Czy może to być wynikiem ciąży? I jeśli 7-dniowy okres zabezpieczenia po antybiotyku kończę na 1ej aktywnej z nowego blistra to już od 2ej jestem zabezpieczona prawidłowo?  Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosunek o którym Pani pisze, był bezpieczny, ponieważ odbył się przy13 dniu z blistra, czyli owulacja w tym cyklu została już zahamowana. Możliwe jest by w przerwie wyrównawczej nie było krwawienia, jednak jeżeli taka sytuacja się powtórzy w następnym cyklu należy zgłosić się do ginekologa, który może zadecydować o zmianę preparatu lub czasowym odstawieniu antykoncepcji. Ponadto w przerwie wyrównawczej mimo wszystko powinna Pani wykonać test ciążowy, nim przejdzie Pani do nowego blistra.

Od pierwszej tabletki nowego blistra będzie działanie antykoncepcyjne.

Serdecznie pozdrawiam!