Ciągłe zmęczenie a poziom żelaza

Ostatnio miałem robione badania krwi u lekarza rodzinnego gdyz mam 23 lata i jestem ciagle zmeczony (do tego stopnia, ze ciezko mi pracowac). Badania wykazały poziom zelaza 280, reszta tj. Hemoglobina, hematokryt, tarczyca itp sa ok. Dostalem skierowanie do hematologa, ale wizyte mam dopiero za 2 miesiace. Chcialbym wiedziec co taki poziom moze oznaczac i jakie skutki niesie to za soba.

Dzień dobry,

Poziom żelaza jest dość niski, warto, aby sprawdził Pan sobie jeszcze poziom ferrytyny i transferyny. Jeśli ciągłemu zmęczeniu towarzyszy skłonność do niskich wartości ciśnienia tętniczego, to warto byłoby dodatkowo oznaczyć stężenie kortyzolu we krwi rano na czczo. Jeśli ma Pan "dodatkowe" dolegliwości, to warto oznaczyć rano stężenie testosteronu, jego niski poziom może nasilać zmęczenie. Niewykluczone, że ma Pan zbyt mało żelaza w diecie lub gorzej je Pan wchłania, wówczas zleca się wykonanie krzywej wchłaniania żelaza.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz