Co jest powodem nadmiernej potliwości u 5-latka?

Chłopiec 5l.9m.po dwukrotnym wycięciu 3.migdałka(IV.16,VI.17)i podcięciu bocznych(VI.17).potwierdzona alergia na plesnie i grzyby(kl.2) bardzo intensywnie się POCI.Nieporównywalnie do rówieśników przy wspólnej zabawie-szczególnie głowa i górna część tułowia oraz stopy.analogiczna sytuacja w nocy okolo godziny po zaśnięciu w przewietrzonym pokoju wymaga przebrania koszulki.badania tsh,cukru,d3 w normach.leki na stałe:hitaxa2,5 pronasal.Gdzie szukac przyczyny?Liczę bardzo na poważne wskazówki i nie udzielanie porad w stylu„wyrośnie”lub”taka natura”.

Lek. Paweł Szadkowski

Pocenie się jest mechanizmem termoregulacji organizmu. U niektórych osób występuje problem nadpotliwości (zwykle dłoni i stóp) i istnieje kilka metod leczenia tych dolegliwości, ale nie sądzę żeby ktoś zdecydował się na zabieg u dziecka ponieważ trudno określić, jak to pan napisał, czy z tego wyrośnie. Istotny jest wywiad dotyczący tej przypadłości, czyli jak długo trwa, czy towarzyszą temu inne objawy, czy dziecko pije odpowiednią ilość płynów, czy nie przegrzewa się w wyniku złego ubioru. Diagnostykę zacząłbym od podstawowych badań: morfologia krwi z rozmazem ręcznym, sód, potas, parametry stanu zapalnego (OB, CRP), pomiary temperatury oraz koniecznie badanie lekarskie u pediatry, bo to tak naprawdę pozwoli ukierunkować ewentualną diagnostykę.