Co jest powodem obniżonej odporności na wysiłek u osoby z nerwicą?

Dzień dobry. Mój problem jest dość złożony i pomimo badań nie jestem w stanie go rozwiązać oraz znaleźć przyczyny. Otóż od jakiegoś roku mam obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego. Czasami dłuższy spacer albo dźwiganie siatek kończy się tym, że mam zawroty głowy i zmęcznie jakbym w polu harowała. Prawie każdy trening czy basen kończy się strasznym zmęczeniem następnego dnia. Od razu po czuje się świetnie, ale nastepnego dnia rano jakbym w nocy nie spała. Mam za sobią epizod nerwicowy, który udało mi sie prepracować z psychologiem oraz 2 lata temu zaczęły mi się pojawiać silne bóle brzucha i pleców związane z cyklem ( pozostałość po 2 cesarskich cięciach chyba). Podejrzewałam nawet IBS, ale czy przy tej dolegliwości może występoować nietolerancja wysiłku fizycznego? Czy przy nerwicy może występować taki objaw? Dodam, że moja nerwica była silnie zwiazana z bólami brzucha i objawy mam głownie gdy mnie boli. Badania podstawowe, tarczycy, gastroskopia, prześwietlenie klatki piersiowej, ekg, rezonans kręgosłupa, badanie ginekologiczne jest ok. Nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę. Moja psycholog mówi, że jej to nie wygląda na nerwicę, że może jakieś problemy endokrynologiczne. Ale TSH, FT3 i FT4 mam w porządku,

Witam
Stany nerwicowe takie jak lęk napadowy, lęk uogólniony, zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne, lęk społeczny, hipochondria, PTSD posiadają jeden wspólny mianownik którym jest towarzyszące tym zaburzeniom odczucie lęku. W Pani wpisie nie ma informacji że odczucie zmęczenia jest w jakiś sposób powiązane z niepokojem.
W związku z tym wątpliwości co do tego czy to może być zaburzenie nerwicowe są zasadne.
Stany zmęczenia mogą wynikać z przyczyn organicznych takich jak np problemy z tarczycą i na pewno czynnika organicznego nie należy lekceważyć.
Jeśli chodzi o przyczyny natury psychicznej to zaburzeniem, które potrafi dawać objawy zwiększonej męczliwości jest depresja. Pani jest w tej komfortowej sytuacji, że pracuje już z psychologiem. Zachęcam więc do wspólnego przeanalizowania kwestii aktualnego nastroju i zastanowienia się czy przyczyna zmęczenia nie może tkwić właśnie w jego obniżeniu.
Jeśli i tym razem dojdziecie do wspólnego wniosku, że to nie ta przyczyna to pozostaje dalsza diagnostyka w kierunku chorób somatycznych.
Joanna Frąckowiak