Co jest przyczyną bezsennych nocy?

Witam . Od ponad roku cierpie na bezsennosc . Nie wiem co jest tego powodem .Chodze spac codziennie o tej samej porze przed 24.00 i przewaznie zasypiam po 2.00 budze sie o 5.00 i niw spie 2 h , pozniej zasypiam na poh. budze sie znowu zasypiam to jest juz sen pol h. Przyjmowalam tabletki nasenne przez jakies 2 tygodnie , bralam tylko polowke zeby sie nie uzaleznic .Tabletka dziala tylko 4-5 h .Nie mam sytuacji stresujacych , wiec nie wiem co jest tego przyczyna . Mam 50 lat . Ewa

Witam Panią,
Warto zadbać o prawidłową higienę snu. Aby poprawić jakość snu, należy unikać jedzenia wieczorem ciężkostrawnych potraw, picia kawy i mocnej herbaty, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. chodzić na spacery, wieczorem nie oglądać programów, które wywołują złe emocje. Ważne jest, aby wywietrzyć sypialnię, zasłonić okna i kłaść się, gdy odczuwa się senność. Skrócenie czasu snu wraz z wiekiem nie jest chorobą. Dlatego bez porozumienia z lekarzem nie powinno się zażywać leków nasennych, bo to prowadzi do uzależnienia, czyli sięgania po coraz większe dawki leku. W przypadku kłopotów z zasypianiem można przyjmować melatoninę.

Pozdrawiam Panią serdecznie!

Witam, w Pani wieku, w związku z możliwością wejścia w okres menopauzy, trudności ze snem mogą mieć podłoże hormonalne. Zawsze w takim wypadku warto też zbadać sobie tarczycę, zaburzenia jej funkcji są częstym powodem trudności ze snem. Jednym słowem, trzeba odwiedzić ginekologa, endokrynologa, neurologa i najpierw zdiagnozować przyczynę trudności a potem rozpocząć odpowiednie leczenie. Długotrwałe niedosypianie jest niebezpieczne dla zdrowia. Pozdrawiam