Jak można pozbyć się budzenia w ciągu nocy?

Witam. Mam taki problem, a mianowicie kd kilku miesiecy budze sie kilka razy w nocy mniej wiecej o tej samej godzinie. Wiadomo, ze taki sen jest nieefektywny. Rano jestem bardzo zmeczona i nerwowa. Jak mozna pozbyc sie tego problemu? Pozdrawiam.

Problem ze snem może mieć swoje źródło w nadmiernej ilości stresu w trakcie dnia. Polecam zatem zająć się swoim stresem i napięciem, np. stosując relaksację oddechową, trening relaksacyjny Jacobsona lub trening autogenny Schultza (najlepiej wieczorem, po powrocie z całego dnia obowiązków i pracy). Jeżeli natomiast objawy, tj. budzenie w nocy, nie będą zanikać polecam udać się do psychologa na konsultację podczas której pozna Pani inne efektywne metody radzenia sobie ze stresem. Powodzenia!

Witam Panią!
Pacjenci zgłaszający problemy z wybudzaniem nocnym mają często niewłaściwe nawyki dotyczące spania np. stosują drzemki w ciągu dnia, których podczas leczenia proszę unikać. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową higienę snu. Aby poprawić jakość snu, należy unikać jedzenia wieczorem ciężkostrawnych potraw, picia kawy i mocnej herbaty, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. chodzić na spacery, wieczorem nie oglądać programów, które wywołują złe emocje. Ważne jest, aby wywietrzyć sypialnię, zasłonić okna i kłaść się, gdy odczuwa się senność. Bez porozumienia z lekarzem nie powinno się zażywać leków nasennych, bo to prowadzi do uzależnienia, czyli sięgania po coraz większe dawki leku. W przypadku kłopotów z zasypianiem można przyjmować melatoninę.

Pozdrawiam Panią serdecznie!