Co mogą znaczyć zmiany na skórze po kąpieli?

Witam, problem dotyczy dziewczynki lat 13. Od pewnego czasu po kąpieli na jej skórze pojawia się zaczerwienie i białe bąble (nie są niczym wypełnione). Zmiany te są bardzo swędzące ale po kilku minutach swędzenie ustępuje, a po ok 30 minutach/1h wszystko znika. Nie mam pojęcia w czym może tkwić problem. Używana była woda z 2 innych źródeł i za każdym razem ten sam problem (dodam, że dowiedziałam się iż nie ma w niej chloru więc uczulenie raczej odpada). Szampon również był zmieniany.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opis dolegliwości, jakie pojawiają się u dziewczynki przypomina pokrzywkę. Najczęściej zauważalnymi objawami pokrzywki jest występowanie świądu, zaczerwienienia skóry, obecność białych bąbli, które przypominają swoim wyglądem oparzenie pokrzywą. Najczęściej bąble te znikają ze skóry w czasie krótszym niż 24h tak jak w tym przypadku. Choroba ta może pojawiać się pod wpływem różnych czynników, niekoniecznie muszą być to czynniki alergiczne, jednak tak zdarza się najczęściej. W tym przypadku może się okazać, że jest to jednak reakcja na wodę, jednak nie na jej skład, a na temperaturę - zimna/gorąca. Z tego typu objawami najlepiej udać się do dermatologa, który bez problemu rozpozna chorobę.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-kontaktowa

https://portal.abczdrowie.pl/kontaktowa-pokrzywka

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-skorne-a-funkcjonowanie-w-spoleczenstwie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.