Co może oznaczać ból z prawej strony w okolicy jajnika?

Witam,od dłuższego czasu boli mnie z prawej strony tak jakby kolo jajnika,jest to bol piekacy palacy tępy, zadne srodki przeciwbolowe nie dzialaja,ból ten umożliwia normalne funkcjonowanie, brak apetytu brak snu,ginekologiczno wyszlo w porzadku,ginekolog stwierdzil ze to moze byc od kregoslupa ,rezonans zrobiony nic nie wyszlo,rodzinny stwierdzil ze moga byc to jelita przepisal tabletki i zlecil kolonoskopie,w tej chwili lecze sie na nerwice gdyz przez to wszystko wpadlam w nia, zaczelam stosowac tabletki po ktorych zaczelam czuć sie duzo lepiej, nawet ból zelzal a teraz znow wrócił, czy jest to możliwe zeby nerwica potegowala ból zeby nasilala objawy?czy jest to niemożliwe

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zmaganie się z przewlekłym bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a którego przyczyny nie ustalono, jest dla Pani z pewnością bardzo trudne i frustrujące. Dlatego nie dziwię się, że cała ta sytuacja odbiła się na Pani zdrowiu psychicznym, zwłaszcza, jeśli dodatkowo pojawiła się bezsenność.

Z Pani wypowiedzi wynika, że została Pani dość dobrze przebadana ginekologicznie i pod kątem problemów z kręgosłupem. Na pewno warto jeszcze przeprowadzić diagnostykę jelit oraz wykonać USG jamy brzusznej i nerek. Myślę, że dobrze byłoby też skonsultować się z innym lekarzem oraz z dobrym fizjoterapeutą. Być może fizjoterapeuta będzie w stanie zdiagnozować i usunąć przewlekłe napięcia tkanek, które uciskają na nerwy i wywołują ból (to oczywiście tylko hipoteza).

Pyta Pani, czy tego typu dolegliwości mogą być spowodowane i nasilane przez nerwicę. Otóż taki mechanizm jest bardzo częsty. Zachęcam Panią, żeby poczytała Pani o przebiegu reakcji stresowej i wpływie stresu na funkcjonowanie organizmu. Niestety, silny i przewlekły stres (np. przy zaburzeniu lękowym) może upośledzać funkcjonowanie niemal każdego układu i narządu, w tym (bardzo często) przewodu pokarmowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród typów zaburzeń lękowych wyróżnia się nawet nerwicę (tzw. neurasteniczna, somatyczna, wegetatywna), która objawia się w postaci przeróżnych dolegliwości oraz bólów psychogennych – tzn. występujących bez zdiagnozowanej przyczyny. Coraz więcej mówi się też o chorobach psychosomatycznych, w których psychika odgrywa główną rolę. Z drugiej strony, chroniczne dolegliwości i bóle także wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie psychiczne człowieka i mogą doprowadzić do zaburzeń, np. depresyjnych. To bardzo złożony temat i nie sposób stwierdzić, jak jest w Pani przypadku tylko na podstawie krótkiego opisu. Dlatego myślę, że powinna Pani działać dwutorowo – jednocześnie pracować nad swoją psychiką i szukać przyczyny swoich dolegliwości.

Pisze Pani, że przyjmuje leki na nerwicę. Chociaż początkowo pomogły, to jednak trzeba sobie uświadomić, że farmakoterapia powinna być tylko uzupełnieniem psychoterapii. Serdecznie zachęcam Panią do skorzystania z fachowej pomocy psychologa lub psychoterapeuty, gdyż tylko w ten sposób może Pani skutecznie i trwale poradzić sobie z przyczynami nerwicy oraz odzyskać radość z życia, czego serdecznie Pani życzę.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-w-nerwicy-lekowej

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.