Dlaczego mój węzeł chłonny jest powiększony i niebolesny?

Od kilku lat mam powiekszony jeden węzeł chłonny. Twardy niebolesny nieruchomy. Miałam robione usg wyszło że wszystko jest w porzadku jest po prostu grubiej zbudowany.. Ale teraz przy ataku nerwicy zaczelam zwraca na niego uwage.. Znowu sie boje ze moze jed ak cos jest nie tak ze to rak. Czesto nie moge nabrac do konca powietrza czasami dusi mnie w gardle jakbym cos tam miala i wlasnie mam wrazenie ze ten wezel mi przeszkadza. Nerwice mam stwierdzona od kilku lat ale juz byl spokoj a teraz znowu sie zaczelo.. Czy gdyby to byl rak to przez te kilka lat dalby jakies inne objawy? Morfologia wporzadku .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi obawami. Jeśli na podstawie badania USG lekarz stwierdził, że przyczyną powiększonego węzła jest jego grubsza budowa, to nie ma powodów do niepokoju. Gdyby działo się coś złego, przez te kilka lat z pewnością pojawiłyby się także inne symptomy.

Dolegliwości i odczucia, które Panią martwią („Czesto nie moge nabrac do konca powietrza czasami dusi mnie w gardle jakbym cos tam miala”) mogą wynikać z problemów z tarczycą lub być objawem zaburzeń emocjonalnych (nerwicy). Wskazane jest, aby zrobiła Pani podstawowe badania krwi z OB i CRP (w celu wykluczenia stanu zapalnego w organizmie), a także z oznaczeniem stężenia TSH (hormonów tyreotropowych), FT3 (wolna trijodotyronina), FT4 (wolna tyroksyna) i przeciwciał antytarczycowych anty-TG i anty-TPO oraz wykonała USG tarczycy.

Zaburzeniom lękowym często towarzyszą problemy somatyczne (np. duszności, ucisk w gardle czy w żołądku itp.), a także nadmierne zamartwianie się o swoje zdrowie. Z kolei lęki i stres towarzyszący dolegliwościom dodatkowo je nasila – i tak powstaje mechanizm błędnego koła. Jeśli jeszcze nie leczy Pani nerwicy, gorąco zachęcam Panią do rozpoczęcia psychoterapii, ponieważ nieprzepracowane problemy mogą się nasilać.

Pomocna może być dla Pani suplementacja magnezem i witaminami z grupy B, a doraźnie - stosowanie sprawdzonych preparatów aptecznych (ziołowych), które pomogą się Pani wyciszyć i „ukoić” układ nerwowy.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.