Co oznacza ból brzucha i bladość skóry u dziecka?

Dzien dobry Od 2 mcy moja 13 letnia corke boli brzuch. Pojawiaja sie takze nudnosci i jest bladosc skory twarzy. Nie miesiaczkuje. Wyniki podstawowe krwi i moczu dobre. Usg brzucha nic nie wykazalo. Ponadto zrobione wyniki na lamblie, pasozyty, yersinoze i krew w kale tez nic nie wykazaly. Corka miala takze wizyte u Pani ginekolog, ktora tez nie stwierdzila niczego niepokojacego. Prosze o informacje i podpowiedz co mozna jeszcze zrobic.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani córce podstawowe badania profilaktyczne. To bardzo istotne, aby ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu. Opisane dolegliwości, które towarzyszą Pani córce mogą mieć wiele przyczyn.

Najważniejsze badania, które Pani dotychczas wykonała nie odbiegają od norm, więc wstępnie można by było wykluczyć poważniejsze choroby oraz ogólny stan zapalny. Nie napisała Pani, jakie dokładnie wykonano badania krwi. Przy takich objawach przydatne mogłoby okazać się jeszcze określenie poziomu prób wątrobowych, amylazy, glukozy, fosfatazy zasadowej, TSH, oraz witaminy B12 w surowicy krwi. Niewykluczone, że będzie potrzeba wykonania gastroskopii i kolonoskopii, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę nieustających dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Jednakże decyzję taką może podjąć tylko lekarz.

Bladość skóry i bóle brzucha mogą być związane z takimi schorzeniami, jak: anemia, czyli niedobór żelaza, celiakia, czy niedoczynność tarczycy. Bardzo często przyczyny takiego stanu zdrowia występują na tle psychosomatycznym. Dziecko odczuwa przewlekłe bóle brzucha i osłabienie w wyniku czynników emocjonalnych oraz licznych sytuacji stresowych.

Z racji odległości, trudno jest wskazać właściwą przyczynę dolegliwości występujących u Pani córki, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem i endokrynologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym pomoże określić źródło takich problemów zdrowotnych i zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/21-naturalnych-sposobow-na-bol-brzucha-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/bol-brzucha-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/bladosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.