Co oznacza ból nogi u 21-latki?

Witam, mam problem z prawą nogą. Od długiego czasu (około 2 lat) czuję mocny kłujący a czasem pulsujący ból. Najbardziej odczuwalny jest w udzie i kolanie, czasami nawet w łydce czy pachwinie. Jest odczuwalny w środkowej części uda (mam wrażenie jak by od środka mi ktoś rozrywał nerwy i mięśnie) a w kolanie najczęściej w górnej części mocne kłucie. Ból nie jest stały, pojawia się codziennie albo co któryś dzień, nie zawsze przy aktywności fizycznej, raz zacznie boleć jak wieczorem położę się do łóżka po całym dniu , raz w połowie pracy, czasami jak cały dzień leżę w łóżku. Nie wiem co to może być i czego się spodziewać. Czy są jakieś sposoby żeby podczas nagłego bólu gdzie nie mogę nawet na nią stanąć czy jej podnieść, umorzyć choć trochę ból?
KOBIETA, 21 LAT 12 miesięcy temu

Dzień dobry.

Opisane objawy warto z konsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą ortopeda/fizjoterapeuta.

Opisane objawy wymagają dokładnego badania fizykalnego połączone z objawami klinicznymi będzie możliwość oceny opisanego problemu zdrowotnego oraz zlecenia odpowiedniej diagnostyki którą Pani wymaga.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. W pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem ortopedą, który po badaniu przedmiotowym i przeprowadzonym wywiadzie zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu.

Na pewno warto byłoby wykonać rezonans odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa oraz rtg stawu biodrowego. Dodatkowo w dolegliwościach bólowych mogłaby pomóc odpowiednia rehabilitacja w postaci terapii manualnej, masażu leczniczego, czy laseroterapii.

Istnieje przypuszczenie, że wspomniane przez Panią objawy mogą mieć związek ze stanami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy.

W takich przypadkach należałoby spróbować zmienić tryb życia, przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną oraz ograniczyć siedzący tryb życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerw-kulszowy-objawy-przyczyny-leczenie-zapobieganie https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.