Co oznacza ból w lewym podbrzuszu po miesiączce?

Witam, Potrzebuje pomocy, nie wiem czy powinnam się martwić. Dostałam miesiączkę 6czerwca, dokładnie po 28dniach, moje cykle trwają co 28-30 dni i trwają 5dni zawsze. Zauważyłam że po zakończonym okresie, mowa tutaj mniej więcej 2dni po okresie odczuwam lekki ból w podbrzuszu, po lewej stronie ( nie wiem czy to jajnik?), do tego pojawia się lekki ból z tyłu pleców, nie trwa to długo.Mogłabym powiedzieć że to podobne objawy które towarzyszą mi przed okresem. Czy mam mieć powody do zmartwień czy jest to naturalne?
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z informacji zawartych przez Panią w pytaniu wynika, że pojawiają się dokuczliwe bóle po miesiączce w okolicy podbrzusza oraz są zlokalizowane przede wszystkim po lewej stronie. Dodatkowo pojawia się też ból z tyłu pleców. Cykle ma Pani regularne, a miesiączki wydają się normalne.

W tej sytuacji przyczyn takich dolegliwości może być kilka. Pierwsza to po prostu owulacja. Nie można wykluczyć, że występuje ona u Pani właśnie zaraz po okresie. Aby to sprawdzić, może Pani obserwować wygląd śluzu. Jeśli jest przezroczysty, konsystencji białka jaja kurzego to może to wskazywać właśnie na owulację. Dostępne są także testy owulacyjne w drogeriach czy aptekach, które dodatkowo mogą na to wskazać. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne albo stany chorobowe w obrębie dróg rodnych. Trzeba tu wymienić torbiele jajników, polipy w obrębie macicy i szyjki czy też przerosty endometrium. Aby te nieprawidłowości stwierdzić, należy udać się do specjalisty ginekologa. Lekarz wykona badanie ginekologiczne, USG oraz jeśli nie ma Pani aktualnego wyniku to jeszcze cytologię. Dodatkowo lekarz może zlecić badania hormonalne, aby wykluczyć ewentualnie to podłoże Pani problemu. Zachęcamy zatem do podjęcia działań oraz obserwacji organizmu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob https://portal.abczdrowie.pl/jajniki

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.