Co oznacza wynik morfologii u 23-latka?

Witam mam wyniki badań , jedynie co jest nie w normie to tak MPV 6,2 (norma 7.5-12) LYM% 50,9 (norma 25-45) GRA% 44,6 (norma 50-70) Czy to może być białaczka? Bardzo się boje, czy udać się z tym do lekarza natychmiast o czym mogą świadczyć te wartości? Mam 23 lata. Mam również pytanie czym różni się wynik LYM od LYM% ponieważ w LYM% mam ponad normę, ale np LYM mam w normie, czym się różni to czy jest % a czy go nie ma ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. Morfologia to najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób. Dzięki temu badaniu można ocenić również ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Istotne jest również, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia oraz przebyte w ostatnim czasie infekcje.

Analizując wynik Pana badania, można by stwierdzić, że większość parametrów wystąpiło w ustalonych normach referencyjnych. Pozostałe nieznacznie podwyższone lub obniżone wartości nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego.

Procentowy udział limfocytów, (który okazał się nieznacznie podwyższony) mógłby wynikać z przebytej infekcji wirusowej, bądź z występowania choroby autoimmunologicznej, czy przewlekłe zakażenia bakteryjne.

W wyniku morfologii skrót LYM określa udział liczbowy limfocytów, a LYM% - procentowy w surowicy krwi.

Zalecamy, w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://portal.abczdrowie.pl/mpv-morfologia-czym-jest-spadek-mpv-wzrost-mpv-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.