Co robić po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Dzień dobry, Mam pytanie, ponieważ wczoraj 21.08 (niedziela) zapomniałam zabrać 16 tabletki z opakowania ( przyjmuję tabletki Naraya Plus 24 4) zabrałam ja od razu jak przyjechałam ok. 19.50 Tabletki zażywam o stałej porze ok.9.50 Treść ulotki jest dla mnie nie do końca zrozumiała, ponieważ jest w niej napisane, że jeśli nie upłynie więcej niż 24h to skuteczność antykoncepcji jest zachowana. Jeśli powyżej 24h to już nie jest zachowana. Ale potem jest dalej opisana sytuacja odnośnie tygodnia, w którym zapomniano zabrać dana tabletkę. Jeśli pominięto tabletkę w 3 rzędzie ( czyli ta która pominęłam ja) to należy przyjąć tabletki do końca i pominąć tabletki placebo i zabrać nowy blister. Nie ukrywam, że już miesiąc wcześniej pominęłam tabletki placebo, ponieważ wyjeżdżałam na wakacje i chciałam opóźnić krwawienie, stąd nie chciałabym pomijać ich teraz. Dodatkowo tydzień temu w niedziele uprawiałam seks z partnerem bez zabezpieczenia.. jakie jest ryzyko ciąży? Czy w takiej sytuacji antykoncepcja jest nadal skuteczna? I czy faktycznie muszę pominąć te tabletki placebo?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisanym przez Panią przypadku, skuteczność antykoncepcji została w pełni zachowana - mówi o tym treść ulotki, która wskazuje na to, że jeśli tabletkę zażyjemy nie później niż 12 godzin od stałego ich przyjmowania, to będą działały one równie skutecznie, jakby do takiego incydentu nie doszło. W tej sytuacji opóźniła się Pani z tabletką około 10 godzin, więc nie ma, o co się martwić, tabletka traktowana jest jako przyjęta, a nie jako pominięta, stąd nie musi Pani w tym momencie zwracać szczególnej uwagi na dalszą część ulotki, która Pani w tym momencie nie dotyczy. Pominięcie tabletek placebo nie jest w tej sytuacji konieczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-dwuskladnikowe

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.