Co robić z bólem prawej nogi?

Od trzech tygodni boli mnie noga prawa. Zaczęło się od opuchnięcia kolana-bez urazu. Obecnie boli mnie cała noga, w różnych porach dnia jest to udo, łydka stopa..bol wędruje. Na własną rękę zrobiłam poziom d-dimerow. Mam podwyższone. Norma 0.5 ja mam 0.57. Lekarz twierdzi, że to nie jest zakrzepica. Odsyła do ortopedy. Czy słusznie? Zrobić USG Doppler na własną rękę ? Czy faktycznie nie ma się co martwic

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

współczujemy dolegliwości bólowej, która na pewno powoduje pewien dyskomfort.

Ból, zwłaszcza jednej nogi, to częsta przypadłość u osób prowadzących siedzący tryb życia, o małej aktywności ruchowej.

Objawy bólowe nogi mogą być związane z takimi strukturami, jak mięśnie, powięzia, ścięgna, kości, stawy i nerwy. Charakter rwący i przeszywający bólu nogi może występować przy chorobach naczyniowych oraz układu kostno-mięśniowego. Niekiedy dochodzi do ucisku na nerwy w okolicy lędźwiowej i występuje promieniowanie bólu na całą nogę.

Aby poznać dokładną przyczynę Pani dolegliwości, zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą, chirurgiem naczyniowym lub neurologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej i pogłębionej diagnostyce, między innymi o Dopplerze obu nóg, USG stawów kolanowych, czy określeniu poziomu d-dimerów i CRP w surowicy krwi.

Sam wynik d-dimerów, który Pani wykonała nie powinien świadczyć o zakrzepicy żylnej, jednakże jest lekko podwyższony, co mógłby wskazywać na pewien stan zapalny toczący się w organizmie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-zakrzepicy-objawy-d-dimery-badania-dodatkowe

https://portal.abczdrowie.pl/jak-ulzyc-zmeczonym-nogom

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.