Co robić z dużą ilością śliny w ustach?

Witam Pod koniec lutego miałem wykonywaną gastroskopię(nic nie stwierdzono), kilka dni po zabiegu zaczęło mi się zbierać więcej śliny w jamie ustnej, myślałem że być może to przez podrażnienie jednak objawy utrzymują się do dnia dzisiejszego, zdaża się również od czasu do czasu dyskomfort przy przełykaniu na wysokości jabłka adama, dodam że od pół roku mam przerośnięte migdałki. Co może być przyczyną? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nadmierna ilość śliny w ustach nie jest schorzeniem, jednak może tak się zdarzyć, że świadczy o toczącej się w organizmie chorobie. Jednym z objawów przerośniętych migdałków, a w szczególności trzeciego jest obfite ślinienie się, stąd jak najbardziej można powiązać ze sobą te stany u Pana. Jeśli ślinienie pojawiło się dopiero po przebytej gastroskopii, może to być spowodowane urazem jamy ustnej/przełyku i w efekcie pojawieniem się nadżerki, która objawia się m.in. ślinotokiem. Innym możliwym powodem obecnego nadmiernego wydzielania śliny jest stan zapalny, który może toczyć się w początkowych odcinkach układu pokarmowego. Najodpowiedniejszym wyjściem w Pana sytuacji będzie kontakt z laryngologiem, który oceni stan migdałków i wdroży odpowiednie leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/slinotok-przyczyny-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/przerost-migdalkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.