Co robić z tymi kołataniami serca u 20-latki?

Witam, 3 tygodnie temu zaczęły się u mnie niepokojące objawy: kołatanie serca, wysokie ciśnienie, zmęczenie, senność, duszności, bóle w klatce piersiowej. Zaczęło się od jednorazowego skoku pulsu-150, dopóki nie poszłam do lekarza rodzinnego, który przepisał mi concor cor miałam przyśpieszony puls i ciśnienie powyżej 150/100. Myślałam, że to mogą być objawy na tle nerwowym ale lekarz, który mnie osłuchał, stwierdził że gdyby to było na tle nerwowym to serce zwalniało by na wydechu. Czekam na wizytę u kardiologa i zaniepokoiły mnie niektóre objawy np. serce mocno przyśpiesza na 2-3min i momentalnie staje się blada. Dodam, że zmagam się od kilku lat z anemią, która cały czas powraca gdy tylko odstawię żelazo. Czy to może być spowodowane tą właśnie anemią?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Menopauza a ryzyko chorób serca

Objawy występujące u kobiety w okresie menopauzy są wynikiem zmian hormonalnych. W tym czasie zwiększa się również ilość czynników ryzyka zachorowania na wiele chorób. O powiązaniu menopauzy z chorobami serca, opowiada prof. Wojciech Drygas.

Opisane przez Panią objawy mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Na pierwszy plan wysuwa się niedobór żelaza, którego typowymi objawami są przyspieszone bicie serca i zmęczenie. Konieczne jest więc wykonanie morfologii, a warto również oznaczyć poziom ferrytyny, który jest bardziej miarodajnym wykładnikiem zapasów żelaza niż samo oznaczenie żelaza. Innym badaniem, które należy wykonać jest TSH dla oceny funkcji tarczycy. Nieprawidłowy poziom potasu i magnezu również może powodować zaburzenia pracy serca. Bardzo istotnym badaniem jest EKG - jeśli nie wykaże ono zmian w danym momencie należy wykonać całodobowe badanie holter EKG dla oceny rytmu serca. Poza przyczynami tzw. somatycznymi (z ciała) warto pamiętać o możliwym podłożu psychologicznym. Warto wypróbować proste ćwiczenie oddechowe (skupienie się na oddechu, branie powoli wdechu licząc w myślach do 4, zatrzymanie na 4, wydech na 4, zatrzymanie na 4 - i tak w kółko kilka razy). Jeśli jednak ćwiczenia spotęgują dolegliwości, nie należy ich kontynuować. Do czasu wizyty u kardiologa warto również suplementować magnez (mleczan lub cytrynian magnezu, pełna dawka wg ulotki wybranego preparatu).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty