Co takiego mam myśleć o tym bhcg?

Co oznacza wynik badania beta HCG <2,3 , norma dla tego laboratorium dla nieciężarnych to <5?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taki wynik badania oznacza stan fizjologiczny, w wyniku którego w organizmie nie stwierdza się (lub jest to ilość znikoma) obecności hormonu beta hCG, który wytwarzany jest tylko w ciąży (najpierw przez zarodek, a potem przez łożysko). Więcej na jego temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

W skrajnych przypadkach obecność gonadotropiny kosmówkowej we krwi świadczy nie o ciąży, a np. o nowotworach. Dlatego też badanie na obecność beta hCG jest także markerem nowotworowym. Może wskazywać na choroby trofoblastu (np. zaśniad groniasty lub inwazyjny), łagodne nowotwory oraz nowotwory złośliwe. Żadna z wymienionych sytuacji nie dotyczy Pani, ponieważ, jak wskazuje wynik badania, stężenie beta hCG wynosi mniej niż 2,3 mIU/l. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Jeżeli jednak podejrzewa Pani ciążę, a badanie zostało wykonane wcześniej niż po 8-10 dniach od stosunku, to wynik może być fałszywie negatywny i wówczas warto powtórzyć badanie, najlepiej w terminie spodziewanej miesiączki. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.