Co znaczy ta niewyraźna mowa i dreszcze?

Witam, chciałbym opisać sytuację, która przydarzyła mi sie dzisiaj podczas oglądania filmu. Była pokazana scena śmierci jednego z bohaterów wskutek ostrej reakcji alergicznej. Scena jak dla mnie bardzo nieprzyjemna. Po chwili sam dostałem drgawek wskutek widoku wyreżyserowanej śmierci. Miałem dreszcze i niewyraźną mowę przez kilka minut. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mi sie coś podobnego. Bardzo nieprzyjemne uczucie - drgawki, szczekanie zębami, uczucie zimna.. Co się moglo wtedy ze mną stać?

Dzień dobry. Opis wygląda na silną reakcję lękową. O ile sama w sobie nie musi być groźna, o tyle jej wystąpienie w bezpiecznych (z racjonalnego punktu widzenia) okolicznościach może sygnalizować, że ogólnie może Pan mieć podniesiony poziom lęku. Jest Pan osobą młodą, w okresie dojrzewania a to czas, w którym różne zachwiania nastroju, zmienne emocje i słaba kontrola impulsów są objawem typowym. Nie oznacza to, że jest to czas łatwy. Osobiście bardzo chciałabym, by na tym etapie życie każdy mógł otrzymać wsparcie psychologiczne, chociażby w postaci psychoedukacji. Rozumienie specyfiki faz rozwojowych bywa pomocne w ich znoszeniu. Przydaje się także w odróżnieniu objawów typowych od tych niepokojących. Gdyby chciał Pan upewnić się, że nie ma obaw do niepokoju z powodu opisanej sytuacji, zachęcam do konsultacji z psychologiem. Bardzo podobne objawy występują również w związku z konkretnymi przeżyciami z przeszłości i mogły dać o sobie znać właśnie w takich okolicznościach. Jednak tutaj indywidualny wywiad psychologiczny mógłby wykluczyć lub potwierdzić przyczyny, ewentualnie wskazać rozwiązania. Pozdrawiam.

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Możliwe, że oglądana scena wywołała u Pana tak silny lęk,że organizm zareagował na nią reakcją fizjologiczna czyli drgawkami, uczuciem zimna. Szczególnie, że napisał Pan, że było to nieprzyjemne, czyli wysoki lęk, spowodował silną reakcję w ciele. Często dzieje się to podświadomie, czyli wydaje nam się, że się nie boimy, pomimo tego nasze ciało reaguje silnie na przezywane emoje.Jeśli ta sytuacja była jednorazowa to nie ma się czym niepokoić.Czy ma Pan jakąś alergię?Obawia się jakiejś choroby, utraty zdrowia?

pozdrawiam
Kamila Jakubowska