Co zrobić z tym ciągłym zmęczeniem?

Witam :) mam 28 lat .Od około miesiąca mam problem z notorycznym zmęczeniem .Rano ciężko mi się wstaje do pracy spała bym najchętniej 24/7.Szczepilam się na covid 2 razy .Zmęczenie wcale nie ustępuje mam ochotę na słodkie bądź często jestem głodna.Biore magnez raz dziennie oraz witaminę D ale to też mi nie pomaga .Waga wzrasta ,okres mi się nie spóźnia.W pracy nie mam na nic siły i po pracy również lecz około 21/22 energia wskakuje na wyższy poziom i wtedy mogą bym nawet nie kłaść się spać .Ale oczywiście rano wstaje zmęczona nie wiem co się dzieje .Zawsze byłam wulkanem energii wszędzie było mnie pewno .Nawet się śmieje że moi rodzice są w podeszłym wieku a mają więcej siły niż ja .Bardzo proszę o pomoc
KOBIETA, 29 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu oraz przesłanie pytania.

W dzisiejszych czasach ciągłe zmęczenie i brak energii dotyka coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Codzienny stres, dużo pracy i obowiązków, ciągły pośpiech, niewłaściwa dieta czy niedosypianie mogą wpływać na pojawienie się objawów zmęczenia i braku siły.

Zespół takich objawów bywa określany jako syndrom chronicznego zmęczenia i jest uznawany za współczesną chorobę cywilizacyjną. Inna sprawa to pora roku. Zimą, kiedy dni są krótkie i jest mało słońca, człowiek może odczuwać brak chęci do życia czy przygnębienie.

Jeżeli jednak opisywane przez Panią objawy utrzymują się już dłuższy czas, a także zauważa Pani u siebie częsty głód lub ochotę „na słodkie”, warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Bywa, że ciągłe zmęczenie ma zupełnie inne podłoże i wynika chociażby z infekcji czy innych chorób somatycznych. Konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. morfologii krwi, OB, analizy moczu, określenie poziomu glukozy we krwi czy badania poziomu hormonów tarczycy.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi artykułami poświęconymi podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-chronicznego-zmeczenia https://portal.abczdrowie.pl/to-nie-musi-byc-wiosenne-przesilenie-tak-objawia-sie-grozny-niedobor-cukrzyca-a-nawet-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.